Previous years winners

2019 Youth Art Prize Winners

Soup cans to radio bands, icons in vogue, or 15 minutes of fame….this is pop culture!

The Purpose of the Waverley Youth Art Prize is to encourage creativity in young artists from within the Waverley Council area. It is an open prize and all entrants work is hung so they get to experience the joy of being an exhibiting artist and seeing an audience appreciate their work and talents. We ask parents, guardians and teachers to respect the age guidelines of the prize. While there are prizes awarded, the joy of being showcased is the real prize.

In 2019, Waverley’s Youth Art Prize is celebrating the ‘POP YOUR CULTURE'. Interpret the theme ‘Pop Your Culture’ however you like- show us your artistic skills!

On Thursday 6 June we announced the winners of the Waverley Youth Art Prize 2019 – Pop Your Culture at the Waverley Library. Thank you to everyone who came along and made it such a special night. Congratulations again to everyone who was awarded a prize and just as importantly, congratulations to every future artist who entered. What a stunning show.

See below is the full list of winners:

CategoryWinners
Junior Category- Highly Commended          Jet and Coco Batu-Sampson – Slime
Junior Category- 3rd Lara Monforte – Music Connects us
Junior Category- 2nd Isobel Killcross – More than a face
Junior Category- 1st Kate Smith – I’m feeling pretty hot today
Intermediate Category- Highly Commended Leo Schmid - Frozen
Intermediate Category- 3rd Nathaniel Phipps – Pasta-Pop
Intermediate Category- 2nd Daniel Zheng - no
Intermediate Category- 1st Mia Mac Cormick – Layers of Pictures
Best New Media Artwork Teonie Quach - 1955
Best Three dimensional creation Matilda Zenere – don’t be drastic it’s only some plastic
Best Interpretation of the Theme Jet Marsh Cashman – Just a finger
Mayors special Commendation Yijun Zhou – A sponsorship from the self-absorbed
Senior Category- Highly Commended Chloe Lenehan – Famous Commodities
Senior Category- 3rd Matthew Awad - HAWAIIAN
Senior Category- 2nd Lehon Karube - Phillydahla
Senior Category- 1st Lucinda Rofe - Trump’s Tweets

2018 Youth Art Prize Winners

CategoryWinners
Senior - 1stAdena Sheps - Budgie Love
Senior - 2ndAvital Lindsay-Shad - Black or White
Senior - 3rdXanthe Muston - The Guide Dogs
Senior - Highly CommendedJasmine Zelden - Skipper
Intermediate - 1stAndrew Yang - Enjoy Youth
Intermediate - 2nd
Janice Li - Koi
Intermediate - 3rdOliver Freeman - Maple
Intermediate - Highly Commended
James Leib - Easter Flight
Mia MacCormick - Black Swan
Nicole Lee - Cactus
Junior - 1stMichael Espinos - Best act of all time!
Junior - 2ndSabrina Kockzar - The Guinea Pig that's Worthless
Junior - 3rdMila Hall - Show-jumper
Junior - Highly CommendedScarlett King - The Litter
Best New MediaAmy Johnson - Pug's Ballet
Best 3 DimensionSarah Charlton - Best in Show; don't leave me behind
Best Interpretation of the ThemeAnnabelle Knox - Rattiemetre

2017 Youth Art Prize Winners

Senior Category – 1st Michael Aroney – The Suitcase
Senior Category – 2nd Xanthe Muston – My Brother Jack
Senior Category –3rd Casey O’Regan – Gaurdia
Senior Category –Highly Commended Elliot Gibson – Mailman
Intermediate Category – 1st Adena Sheps – Judith the Beheader
Intermediate Category – 2nd Caitlin O’Regan – The Living Rainbow
Intermediate Category – 3rd Nour Agiel – Colour of My Life
Intermediate Category – Highly Commended Jamie Grieve – Spider Girl’s Adventures – Saving Gecko
Junior Category – 1st Nadia May – Fuzz and the Owl
Junior Category – 2nd Gabriel Stafford – Not Every Hero Has a Happy Ending
Junior Category – 3rd Otis O’Neill – Iron man After a Bath
Junior Category –Highly Commended Rolf Rafael Lie – Chip Man Vs. Alien Guy
Junior Category – Highly Commended Tilly Groves - When the Whole World is Silent, Even One Voice Becomes Powerful.
Best Interpretation of the Theme Xanthe Muston – My Brother Jack
Best New Media Artwork Lola Levy, Grace Wren, Grace Ingham, Matilda Gosling, Daisy Johnson, Stella Moore, Lucia Moore - Coogee Friends
Best Three dimensional creation Ava Webster – Shadowgirl to the Rescue

2016 Youth Art Prize Winners

SENIOR
FIRST
Finn McGrath
Lion
SECOND
Elliot Sofaea
Circus Girl
THIRD
Ben Langsam
By the Sea
HC
Samuel Zheng
A shade for all seasons

INTERMEDIATE
FIRST
Casey O'Regan
Lady with the Circus
SECOND
Kjihee Park
Speechless
THIRD
Eloise North
Fast and Furious
HC
Tasmin Chowdhury
Freak Show

JUNIOR
FIRST
Chantal Nettis
I want to go home
SECOND
Samantha Klein
The Amazing Trio
THIRD
Hugo Lefebure
Sad Clown
HC
Coco Sampson
There is a little bit of CIRCUS in all of us

PAC
VIDEO
Samantha Klein
The Amazing Trio
SCULPTURE
Chantal Nettis
I want to go home
THEME
Lehun Karube
Together or without

2015 Youth Art Prize Winners

Junior
1stAriel BergerDr Jeckyl and Mr Hyde
2ndAlon Erez-Reinuntitled
3rdJames RobinsonLost
People's ChoiceMo GiddyToday and yesterday
Highly CommendedJet Marsh-Cashmencoloured lines
Intermediate
1stJacob DavidsonBy the billabong
2ndJack ZhouJack the communist
3rdAlexandra Purdey The next generation
Highly CommendedJonathan Li Jonathan Li's Film
Senior
1stSofia PapageorgiousI'm Wired Up
2ndJessica FrankelRequiem
3rdSian McGraneThe Light in Loss


Winners gallery